Klimatyzacja do grzania. Na co zwrócić uwagę?

Klimatyzacja w funkcji grzania pracuje w tzw. cyklu odwróconym, stając się pompą ciepła powietrze-powietrze. Producenci wykorzystując ten atut znacząco wpłynęli na konstrukcję i wydajność klimatyzatorów. Obecnie wszystkie najnowsze klimatyzacje ścienne, kanałowe, kasetonowe, podstropowe i konsolowe posiadają opcję grzania w standardzie.

Jakie klimatyzacje przeznaczone są szczególnie do grzania zimą?

Najczęściej producenci zalecają dogrzewanie się klimatyzacją w okresie wiosenno – jesiennym. Rozszerzono jednak funkcję grzania rozbudowując klimatyzację o zestaw pracy całorocznej umożliwiając jej grzanie w bardzo niskich temp. zewnętrznych sięgających nawet do -30 stopni.

Zestaw pracy całorocznej najczęściej składa się z grzałki tacy ociekowej i grzałki karteru sprężarki

Grzałki uruchamiają się, gdy używamy klimatyzatora do ogrzewania, a temperatura na zewnątrz spada poniżej 0°C . Grzałka tacy ociekowej zapobiega gromadzeniu się warstw lodu na jednostce zewnętrznej podczas trybu odszraniania. Dzięki temu wspomaga ten proces oraz chroni wymiennik wraz z wentylatorem przed uszkodzeniem. Grzałka karteru sprężarki podgrzewa olej, przygotowując urządzenie do bezproblemowego rozruchu w niskich temperaturach zewnętrznych. Podsumowując, zestaw pracy całorocznej gwarantuje bezawaryjną pracę i przedłuża żywotność sprężarki podczas pracy zimą poniżej 0°C. Szukając klimatyzacji która będzie wykorzystywana do grzania zimą wybierz klimatyzator z wbudowanymi grzałkami.

Klimatyzacja z funkcją grzania. Czy model ma znaczenie?

W funkcji grzania istotne jest rozprowadzenie powietrza. Ciepło unosi się do góry z czego najefektywniejszym będzie umieszczenie klimatyzacji jak najniżej. Większość klimatyzacji zazwyczaj montujemy wysoko np. ścienne, podstropowe, kasetonowe, kanałowe co idealnie sprawdza się podczas chłodzenia. Klimatyzatory konsolowe (zdjęcia poniżej) maja one 2 wyloty powietrza górny i dolny. Górny świetnie sprawdza się podczas chłodzenia dolny przy grzaniu. Zalecany jest montaż tych klimatyzacji nisko na ścianie kilka centymetrów nad podłogą co również sprzyja rozprowadzeniu ciepła. Ich niestandardowy kształt i funkcje sprawią że idealnie nadają się do pomieszczeń ze ścianami skośnymi, gdzie montaż innych klimatyzacji może być utrudniony.

Czy sama klimatyzacja wystarczy do ogrzania budynku?

Odpowiednio dobrane klimatyzacje coraz częściej są wykorzystywane jako jedyne źródło ogrzewania budynku. Przeważnie pracują ogrzewając małe pomieszczenia i niewielkie budynki np. mieszkania, małe domy do 100m2, domki letniskowe, kioski, sklepy, kontenery użytkowe.

Niski koszt inwestycji przemawia za zamontowaniem klimatyzacji do ogrzewania. W porównaniu z kosztem tradycyjnych pieców CO (np. gazowych czy olejowych), rozwiązania wykorzystujące klimatyzację są znacznie tańsze. Nasi klienci najczęściej montują klimatyzatory do ogrzewania pomieszczeń, gdy nie mają możliwości zastosowania innego ogrzewania. Dodatkowym atutem prócz funkcji ogrzewania jest możliwość chłodzenia pomieszczenia latem.

Dofinansowanie zakupu i montażu

Decydując się na klimatyzację z funkcja grzania (pompy ciepła), masz możliwość skorzystania z dofinansowania z programów proekologicznych. Program jest dla właścicieli nowo budowanych domów jednorodzinnych lub domów modernizowanych