Montaż klimatyzacji w bloku

O tym, że klimatyzacja w letnie dni jest świetnym rozwiązaniem, z pewnością nie trzeba nikogo przekonywać. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej właścicieli mieszkań, decyduje się na instalację urządzenia. Jak wygląda jednak montaż klimatyzacji w bloku? Czy konieczne jest przejście przez dodatkowe procedury? Jaki sprzęt najlepiej wybrać i na co zwrócić uwagę?

Montaż klimatyzacji w bloku na co zwrócić uwagę?

Wybór odpowiedniego sprzętu warto rozpocząć od ustalenia konkretnego budżetu, który miałby być przeznaczony na zakup i montaż urządzenia. Przede wszystkim warto podkreślić, że klimatyzator powinno rozważać się jako urządzenie wielosezonowe. Z tego powodu odradza się wybór najtańszych opcji, gdyż te nierzadko są awaryjne i nie zapewniają komfortowych warunków użytkowania. Decydując się na zakup sprzętu od renomowanych producentów można mieć pewność co do jego trwałości i jakości wykonania. Dodatkowo, w razie problemów, można liczyć na skorzystanie z warunków rękojmi lub gwarancji producenta. Warto również pamiętać, że prawidłowo działająca klimatyzacja to nie tyko urządzenie, ale i cała instalacja. Tym samym, jeśli użytkownik nie ma doświadczenia w tym zakresie, powinien rozważyć pozostawienie tego tematu specjalistycznym firmom. W ten sposób montaż klimatyzacji do bloku przebiegnie w prawidłowy sposób.

Jaki klimatyzator do mieszkania wybrać?

Podstawowy wybór pomiędzy klimatyzatorami, określa się poprzez decyzję o zakupie urządzeń stacjonarnych lub przenośnych. Pierwsze z nich montowane są na stałe, z kolei drugie – są w pełni mobilne. W przypadku decyzji o ich zakupie można swobodnie z nich korzystać, np. tylko w najgorętsze dni, a w pozostałe dni roku – sprzęt może stać w pomieszczeniu gospodarczym. Takie rozwiązanie z pewnością docenią m.in. właściciele małych mieszkań. Ponadto konieczne jest dobranie sprzętu pozwalającego na optymalne utrzymywanie temperatury na całej powierzchni lokalu. W zależności od tego, jaki jest metraż użytkowy, konieczny będzie wybór konkretnej mocy, która zapewni właściwe działanie na co dzień.

Cicha klimatyzacja do mieszkania

Klimatyzacja to komfort głównie dla Ciebie, ale mieszając w bloku należy też pamiętać o sąsiadach. W kartach katalogowych klimatyzatorów dowiemy się jaki jest poziom głośności pracy jednostki wewnętrznej i jednostki zewnętrznej. Wybierając klimatyzację do mieszkania w głównej mierze powinniśmy kierować się głośnością pracy jednostki zewnętrznej. Jednostka zewnętrzna powinna być na tyle cicha by nie przeszkadzała twoim sąsiadom. Zalecany poziom hałasu to od 40-45db.

Klimatyzacja do mieszkania jaka moc?

Przede wszystkim wybierając klimatyzator warto zwrócić uwagę na jeden kluczowy parametr: moc chłodniczą. W ogólnym rozrachunku jest to wartość, która wskazuje potencjał do ochłodzenia konkretnego metrażu. Przyjmuje się, że na 1 metr kwadratowy powierzchni powinno być 0,1 kW mocy chłodniczej. Ważne jednak, by wziąć również pod uwagę powierzchnię okien i ich ekspozycję na konkretną stronę świata. Trzeba bowiem pamiętać, że pomieszczenie zupełnie inaczej wychładza się od północy, a inaczej na południu. Tym samym określenie metrażu okien, z których widok pada na określony kierunek geograficzny, wskaże ile mocy chłodniczej powinno się przyjąć dodatkowo do podstawowego metrażu użytkowego. Przykładem może być 20-metrowy pokój, który ma okna o łącznej powierzchni 5 metrów kwadratowych z ekspozycją na południowy zachód. W takim przypadku moc powinna wynosić ok. 2,65 kW, przy czym uwzględniono wymagania dotyczące stopnia wychładzania się pomieszczenia od tej strony świata.

Gdzie zamontować klimatyzację?

Klimatyzator może być zamontowany w oparciu o możliwości techniczne. Zazwyczaj urządzenie montuje się na ścianie budynku bloku lub na balkonie. Jest to uzależnione m.in. od warunków spółdzielczych. W tym miejscu warto podkreślić istotny element, który ma zdecydowany wpływ na jakość. Chodzi o wymagalne przestrzenie, które zapewniają prawidłową pracę urządzenia. Niezwykle ważne jest, by klimatyzator był umieszczony w odpowiedniej odległości od ściany, podłoża lub innych obiektów, tak by nic nie zakłócało jego prawidłowej pracy. Tylko w ten sposób można uzyskać w pełni satysfakcjonujące chłodzenie, co przełoży się na utrzymywanie komfortowej temperatury w wyznaczonych pomieszczeniach.

Jak ukryć klimatyzator na balkonie?

Jeśli właściciel mieszkania zdecyduje się na montaż klimatyzatora na balkonie, może mieć obawy co do wizualnego wyglądu urządzenia. Niejednokrotnie można bowiem ujrzeć sprzęt, który zupełnie nie wpasowuje się w wygląd aranżacyjny tego miejsca relaksu. Właśnie z myślą o takich użytkownikach, powstało wiele produktów, które znacząco pozwalają rozwiązać ten problem. Najpopularniejsze są osłony, które nie zakłócają pracy urządzenia, a jednocześnie są w formie maskownicy. Najczęściej wykonane z blachy, charakteryzując się niebanalną strukturą, pozwalają na estetyczne ukrycie klimatyzatora. Nierzadko również właściciele mieszkań (w szczególności tych z małymi balkonami) decyduje się na wykonanie samodzielnych realizacji. Trzeba bowiem pamiętać, że urządzenie zajmuje sporo powierzchni, więc ciekawym pomysłem jest stworzenie własnego „regału”, którego dolna część będzie stanowiła miejsce dla urządzenia, a powyżej możliwe będzie umieszczenie innych rzeczy np. roślin.

Montaż klimatyzacji w bloku bez balkonu jak sobie poradzić?

Nie mając balkonu wcale nie trzeba rezygnować z instalacji klimatyzacji. Urządzenie z powodzeniem można zamontować na dachu lub ścianie budynku. Zaleca się jednak, by nie był zlokalizowany w okolicy okien. W tym przypadku zazwyczaj konieczne będzie również uzyskanie dodatkowej zgody w przypadku mieszkań spółdzielczych. Warto jednak podkreślić, że nawet decyzja odmowna nie będzie końcową przeszkodzą dla montażu klimatyzacji. W takim przypadku ewentualną opcją jest wspomniany wcześniej klimatyzator przenośny. Do jego funkcjonowania nie ma konieczności posiadania ani balkonu ani zgody na wykorzystanie elewacji. W ten sposób można korzystać z możliwości, jakie daje technologia.

Czy montaż klimatyzacji wymaga zgłoszenia?

Montaż klimatyzacji w mieszkaniu, nad którym pieczę sprawuje wspólnota mieszkaniowa zazwyczaj wymaga uzyskania konkretnej zgody na przeprowadzenie tego typu działań. Warto wiedzieć, że w dużej wspólnocie takie pozwolenie wydaje zarząd najczęściej na podstawie uchwały wspólnoty, natomiast w małej wspólnocie – decyzję podejmuje ogół właścicieli lokali mieszkaniowych. Od decyzji władnych organów jest uzależniona ostateczna możliwość instalacji dedykowanego sprzętu. Po aprobacie inicjatywy właściciela mieszkania – nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystać z miłego chłodu nawet w najbardziej

Pozwolenie na montaż klimatyzacji w bloku wzór