Konserwacja i serwis klimatyzacji domowej

Serwis klimatyzacji

Klimatyzacje ukrywają w sobie złożone z wielu elementów mechanizmy. Każdy z tych elementów musi pracować poprawnie aby zapewnić optymalną wydajność klimatyzacji. W przypadku uszkodzenia jednego z podzespołów ucierpi funkcjonalność całej instalacji. Artykuł ten zawiera porady i wskazówki nt. serwisu i konserwacji klimatyzacji a także przykłady rozwiązań najczęściej występujących problemów.

Jak często czyścić filtry klimatyzacji?

 Niezbędne w optymalnej wydajności urządzeń. Filtry powietrza są przeznaczone do usuwania cząsteczek kurzu i zanieczyszczeń z powietrza przed wypuszczeniem go przez klimatyzator. Dzięki nim czyste powietrze krążące wewnątrz urządzenia zapobiega uszkodzeniom  wewnętrznych elementów składowych. Zatkany lub nadmiernie zabrudzony filtr powietrza znacznie ogranicza jego przepływ przez urządzenie, może to mieć szereg skutków ubocznych – z których  najistotniejsze zostały wymienione poniżej.

  • Funkcjonalność

Jeśli filtr powietrza jest zapełniony cząsteczkami brudu i kurzu, omija system filtracji, osłabia to optymalne funkcjonowanie niektórych elementów wewnętrznych; mianowicie parownika i skraplacza. W związku z tym, klimatyzator staje się niezdolny do chłodzenia powietrza w optymalny sposób.

  • Wydajność

Wydajność klimatyzatora odnosi się bezpośrednio do zużycia energii, nieefektywne działania klimatyzacji mogą znacznie zwiększyć Twoje rachunki za prąd. Zanieczyszczone filtry powietrza ograniczają dopływ powietrza w całkowitym zakresie, klimatyzacja jest zmuszona pracować ciężej, tym sposobem zużywa więcej energii.417

 

 

Filtry klimatyzacji można oczyścić lub wymienić. Czyszczenie zaleca się raz na jeden lub dwa miesiące, jeśli klimatyzacja pracuje stale lub masz zwierzęta powinieneś jednak zwracać na nie uwagę częściej.

 

Czyszczenie jednostki wewnętrznej i zewnętrznej.

Czym są lamele i dlaczego ulegają zabrudzeniu?

  • Lamele parownika (jednostki wewnętrznej)

Lamele parownika zasadniczo pochłaniają ciepło z powietrza w twoim domu i przenoszą je na zewnątrz po przez czynnik chłodniczy w instalacji. Dzieje się to poprzez jego odparowanie, który następnie absorbuje ciepło otoczenia i transferuje je do oddania jednostce zewnętrznej. W wyniku tego procesu w jednostce wewnętrznej pojawia się wilgoć i woda.

  • Lamele skraplacza (jednostki zewnętrznej)

lamele skraplacza, w którym czynnik chłodniczy jest sprężany i skraplany. Ten działa na tej samej zasadzie przenoszenia ciepła jak w parowniku tylko w kolejności odwróconej. Jako chłodziwo powraca do stanu ciekłego, to wydala dużo ciepła, które następnie rozprasza się w powietrzu zewnętrznym za pomocą zewnętrznych wentylatorów wyciągowych.

Lamele ze względu na przepływ powietrza i wilgotność ulegają zabrudzeniu. Co może skutkować utratą wydajności pracy urządzenia a także awarią. Serwisant dokonuje czyszczenia filtrów ale przede wszystkim  lameli i usuwania wszelkiego narastającego brudu, wilgoci, grzybów, które również są szkodliwe dla naszego zdrowia.

 

Ile kosztuje serwis klimatyzacji?

Cena za przegląd 1 kompletu klimatyzacji mieści się w przedziale od 150zł do 250zł. Długo nieczyszczone klimatyzatory wymagają większego nakładu pracy wiec koszt będzie proporcjonalnie wyższy. Znaczenie będzie mieć również ilość klimatyzacji i ewentualne naprawy dodatkowe. Dokładniejsze dane znajdziesz pod linkiem poniżej.

Przegląd klimatyzacji – cena

 

Aby uniknąć kosztownego uszkodzenia klimatyzatora, wskazane jest, przestrzeganie wymienionych kroków serwisu i konserwacji urządzenia. Przynajmniej raz w roku powinno się dokonywać serwisu przez wyspecjalizowaną firmę, tak aby utrzymać instalację klimatyzacyjną w najlepszym i najbardziej efektywnym działaniu.