5 podstawowych elementów które musisz wziąć pod uwagę przed zakupem klimatyzacji

Potrzeby w zakresie klimatyzacji są różne, w zależności od miejsca zamieszkania, rodzaju mieszkania i tego, czy klimat w danej lokalizacji wymaga ogrzewania, chłodzenia lub jednego i drugiego. Wybór odpowiedniego rodzaju klimatyzatora do domu jest bardzo istotny, zwłaszcza że może również wpłynąć na Twoje rachunki za energię. Oto pięć rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przed zakupem klimatyzatora.

Zastanów się nad wyborem odpowiedniego systemu

Do wyboru są cztery podstawowe typy klimatyzatorów:

System Split: Klimatyzatory systemu Split składają się z dwóch części – jednostki wewnętrznej połączonej instalacją z jednostką zewnętrzną. Zwykle są w stanie schłodzić jedno lub więcej pomieszczeń do około 60 metrów kwadratowych.

Wrocław montaż klimatyzacji w bloku

Multi-split: Jest to rodzaj klimatyzatora z systemem dzielonym, w którym jedna jednostka zewnętrzna jest połączona z dwoma lub więcej (maksymalnie 5) jednostkami wewnętrznymi. Jednostki te oferują świetny sposób na chłodzenie lub ogrzewanie klilku pomieszczeń, które są dość blisko siebie, gdzie oddzielne systemy split lub system kanałów nie są opcją ze względu na ograniczenia przestrzenne.

Klimatyzacja midea mission Smart w domu w pokojach

Kanałowe: Klimatyzatory kanałowe to opcja najmniej widoczna i estetyczna w domu. System ten składa się z jednostki centralnej, która jest połączona różnymi kanałami z anemostatami. Najczęściej jest obsługiwany przez pilota lub ścienny panel, który pozwala ustawić docelowe temperatury. Musisz również zastanowić się, czy klimatyzator ma być ze sterowaniem strefowym czy bez, oraz na jakiej funkcji najbardziej Ci zależy (grzewczej lub chłodniczej).

Klimatyzacja kanałowa zamontowana na strychu

Klimatyzatory inwerterowe:  Obecnie 99% urządzeń posiada sprężarki inwerterowe. Modulują się one odpowiednio zwiększając lub zmniejszając pracę sprężarki, oznacza to że ​​sprężarka (w jednostce zewnętrznej) nie musi być stale włączana i wyłączana – po prostu przyspiesza lub zwalnia pracę w razie potrzeby. Zużywa więc mniej energii elektrycznej. ​​Są one wydajne i tańsze w eksploatacji. Klimatyzatory bez inwertera: Znane również jako klimatyzatory konwencjonalne, sprężarka w jednostce zewnętrznej jest albo wyłączona, albo pracuje z pełną mocą i włącza się w zależności od potrzeb. Mogą być tańsze w zakupie, ale nie są tak wydajne, ponieważ za każdym razem zużywają więcej energii do uruchomienia.

Odpowiedni dobór mocy

Wydajność chłodzenia i ogrzewania podana jest w kilowatach (kW). Małe pokoje (sypialnie) zwykle wymagają systemu o mocy 2,5 kW (do około 25m2), podczas gdy duże powierzchnie na planie otwartym mogą potrzebować 6 kW (do około 60-70m2) lub więcej. Innym czynnikiem przy zakupie klimatyzatora jest dokładne obliczenie wymaganej wydajności ogrzewania lub chłodzenia nowego klimatyzatora, aby upewnić się, że nie płacisz za system większy niż potrzebujesz.

Należy wziąć pod uwagę:

Wielkość i rodzaj pokoju

Wielkość i orientacja okien oraz dużych szklanych drzwi

Czy w oknach są zasłony lub rolety ?

Czy ściany, podłoga i sufit są izolowane?

Lokalny klimat

Co wpływa na koszty związane z klimatyzacją

Należy pamiętać o kilku kwestiach związanych z poborem energii:

Rozmiar: Wybierz odpowiednią pojemność do swojego mieszkania

Sprawdź czy klimatyzacja ma opcję trybu ekonomicznego: użyj „Trybu ekologicznego”, jeśli Twój klimatyzator go posiada

Termostat: Ustaw temperaturę docelową na rozsądną temperaturę, aby system nie musiał zużywać więcej energii niż jest to konieczne

Dąż do domu energooszczędnego: postaraj się, aby Twój dom był jak najbardziej energooszczędny, otwierając drzwi, aby wpuścić bryzę, zamykając drzwi, aby utrzymać chłód, montując rolety do okien wychodzących na słońce czy konserwując klimatyzator .

Ustaw odpowiednią temperaturę

W naprawdę upalny dzień możesz pokusić się o obniżenie klimatyzacji do 18-19°C, aby jak najszybciej ochłodzić pomieszczenie, jednak jeśli poradzisz sobie z ustawieniem temperatury na 24°C, nie tylko zaoszczędzisz na zużycie silnika, zaoszczędzisz duże pieniądze na rachunkach za energię. Ta sama zasada obowiązuje zimą – jeśli na zewnątrz jest 5-10°C, spróbuj ustawić temperaturę w pomieszczeniu na 19°C. Każdy stopień, który dodasz, aby ochłodzić pomieszczenie latem lub ogrzać je zimą, może zwiększyć Twoje koszty eksploatacji o około 10%

Korzystaj z porównań parametrów na kartach katalogowych

Ważną rzeczą do rozważenia przy zakupie klimatyzatora jest to, jakie parametry ma wybrana jednostka.

Po ustaleniu, jakiej mocy jednostkę potrzebujesz. Porównaj parametry m.in. poboru mocy, poboru prądu, klasy energetycznej, poziomu hałasu modeli o podobnej pojemności – im lepsze parametry, tym niższe koszty eksploatacji i większa satysfakcja z obsługi.