Jak samodzielnie wyczyścić klimatyzację?

Jak czyścić klimatyzację

Warto zadbać o utrzymanie klimatyzacji w jak najlepszym porządku, większość powietrza w domu przy używaniu klimatyzacji pochodzi z jej wnętrza. Brudny klimatyzator może być przystanią dla bakterii, owadów, alergenów, odchodów gryzoni i kurzu. Czyszczenie klimatyzacji poprawi jej efektywność, zmniejszy koszty i wpłynie na jakość domowego powietrza. Przy regularnym czyszczeniu i profesjonalnej obsłudze klimatyzator będzie funkcjonował cicho i bezawaryjnie przez długie lata.

Kiedy powinniśmy czyścić klimatyzację?

Nie można czekać, aż problem będzie oczywisty. Nie czekaj na nieświeży zapach lub ostrzegawcze znaki pyłu wokół wylotów w systemie klimatyzacji. W instrukcji obsługi znajdziesz wskazówki na temat czyszczenia klimatyzatora i informację w jakich odstępach czasowych należy je regularnie przeprowadzać. Niektórzy producenci zalecają czyszczenie filtrów raz na miesiąc, a nawet częściej jeśli mieszkasz w bliskim sąsiedztwie placu budowy, przy drodze gruntowej lub blisko innych zanieczyszczeń powinieneś szczególnie zadbać o częste mycie klimatyzatora. Należy również czyścić klimatyzację jeśli nastąpiły w pobliżu miejsca zamieszkania prace rozbiórkowe lub pożar. Z tych właśnie powodów koniczne jest założenie maski przeciwpyłkowej i starego ubrania podczas czyszczenia klimatyzacji.

Ryzyko związane z czyszczeniem klimatyzacji.

Jak w przypadku każdego urządzenia elektrycznego musimy postępować bardzo ostrożnie. Klimatyzację koniecznie trzeba odłączyć od źródła zasilania. W ten sposób zmniejszymy znacznie prawdopodobieństwo porażenia prądem. Musimy pamiętać, że niektóre elementy elektryczne przenoszą ładunki elektryczne nawet po odłączeniu od źródła zasilania, więc powinniśmy się starać ostrożnie postępować z takimi elementami jest to niebezpieczne szczególnie z tego względu że występuje tam sporo wilgoci. Pamiętaj, że tylko wykwalifikowany elektryk powinien dokonywać napraw elektrycznych lub uzyskać dostęp do komponentów elektrycznych na takim urządzeniu.

Innym ryzykiem związanym z czyszczeniem klimatyzatora, jest możliwość utraty gwarancji. Powinniśmy stosować się do wskazówek zamieszczonych w instrukcji, znajdziemy tam kroki jakie można podjąć, aby oczyścić klimatyzator bez anulowania gwarancji. W razie wątpliwości, należy wezwać serwis.

Przygotowanie do czyszczenia klimatyzacji domowej.

Jeśli zdecydujesz się na czyszczenie klimatyzacji samemu, zadbaj o wszelki potrzebny sprzęt. Potrzebna będzie drabina, odkurzacz, miękka szczoteczka, suche szmatki i miejsce gdzie można wypłukać i wysuszyć filtry.
Należy również chronić obszar w koło klimatyzacji, wyścielając ręcznikami lub gazetami. Proces ten może generować kurz i zanieczyszczenia, należy zabezpieczyć znajdujące się w pobliżu meble.
Spróbuj poświęcić czas do czyszczenie klimatyzacji, gdy dzieci lub zwierząt domowych nie ma w pobliżu. W ten sposób nic nie będzie im zagrażać i będziesz mógł pełni skoncentrować się na zadaniu.

Przechodząc do brudnej pracy odkaź swoją jednostkę.

W jednostkach wewnętrznych odpowiednimi preparatami chemicznymi część zewnętrznych elementów można myć ręcznie. Pozostałe części klimatyzatora lub systemu klimatyzacji to bardziej pracochłonne zajęcie. Wyczyszczenie agregatu znajdującego się na zewnątrz może być znacznie trudniejsze ze względu na dostęp więc należy rozważyć wezwanie usług profesjonalnego serwisu, aby uniknąć niebezpieczeństw związanych z pracą np. na wysokości.

Powinieneś oczyścić również jednostkę zewnętrzną z liści, gruzu i pajęczyn. Mogą one być usunięte miękkim pędzlem. Zaleca się delikatne szczotkowanie wszelkich zanieczyszczeń z dala od urządzenia, a nie na samym urządzeniu. Można również użyć odkurzacza ze szczotką, aby to zrobić.

Przy jednostce wewnętrznej, upewnij się czy nie potrzebujesz drabiny, aby uzyskać dostęp do urządzenia. Otwórz przednią klapę urządzenia. Stamtąd powinieneś bezpiecznie wyjąć filtr. Po wyciągnięciu filtrów można użyć odkurzacza do delikatnego oczyszczenia lameli i usunąć widoczny kurz z wnętrza urządzenia.

Ostrożnie możesz wyjąć żaluzje i łopatki (które regulują kierunek przepływu powietrza) w przedniej części urządzenia. Powinny być zarówno pionowe i poziome, z reguły są one odczepiane. Sprawdź w instrukcji gdzie zlokalizowano zaczepy mocujące je. Wnętrze urządzenia należy oczyścić suchą szmatką.

Umyj filtry pod bieżącą wodą i pozostaw do całkowitego wyschnięcia przed ponownym włożeniem ich do urządzenia.

Zawsze należy sprawdzić w instrukcji obsługi, w jaki sposób bezpiecznie czyścić klimatyzację.

Masz lepsze rzeczy do zrobienia ze swoim czasem? Nasz serwis klimatyzacji może pomóc w regularnych przeglądach a nawet sporządzić harmonogramem konserwacji dla instalacji. 

Ile kosztuje serwis klimatyzacji?

Cena za przegląd 1 kompletu klimatyzacji mieści się w przedziale od 200zł do 250zł. Długo nieczyszczone klimatyzatory wymagają większego nakładu pracy wiec koszt będzie proporcjonalnie wyższy. Znaczenie będzie mieć również ilość klimatyzacji i ewentualne naprawy dodatkowe. Dokładniejsze dane znajdziesz pod linkiem poniżej.

Przegląd klimatyzacji – cena